The 1-1393253-4 is a magnetic hydraulic delay circuit breaker with a current rating of 10A and a 2-pole configuration. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. The breaker is designed for panel mount and is packaged in a tray with 12 units per package. It is compliant with RoHS regulations and is not radiation hardened.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 1-1393253-4 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Type | Rocker |
| Breaker Type | Magnetic (Hydraulic Delay) |
| Circuit Function | SERIES TRIP |
| Current Rating | 10A |
| ELV | Non-Compliant |
| Height | 50.8mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 51.89mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Panel |
| Number of Poles | 2 |
| Package Quantity | 12 |
| Packaging | Tray |
| Panel Thickness | 0.11inch |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | W68 |
| Termination | Quick Connect |
| Time to Trip | 30ms |
| Voltage Rating (AC) | 1.729V |
| Width | 38.1mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 1-1393253-4 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.