
SPST-NO/SPST-NC Electromechanical Power Relay with a 6A contact current rating and 24VDC coil voltage. Features a 700mW coil power, 823 Ohm coil resistance, and 29.2mA coil current. Designed for general purpose applications with Silver contact material and PC pin termination for through-hole PCB mounting. Operates within a temperature range of -25°C to 70°C and offers IP67 environmental protection.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 1-1393258-7 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Application(s) | GENERAL PURPOSE |
| Coil Current | 29.2mA |
| Coil Power | 700mW |
| Coil Resistance | 823R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 24V |
| Contact Current Rating | 6A |
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 6A |
| Depth | 12.6mm |
| ELV | Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 29mm |
| Max Current Rating | 6A |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 400V |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Number of Contacts | 2 |
| Package Quantity | 20 |
| Ratings | IP67 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Relay Type | Safety RELAY |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SR2M, SCHRACK |
| Switching Current | 6A |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | DPST, SPST |
| Width | 12.6mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 1-1393258-7 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
