
DPDT signal relay featuring a 12 VDC coil voltage and 2A contact current rating. This through-hole mounted electromechanical relay offers a 220V DC contact voltage rating and gold-plated silver/gold contacts. With a 4ms operate and release time, it operates within a -40°C to 85°C temperature range and is RoHS compliant. The relay is packaged in a DIP format with a 150mW coil power consumption.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 1-1393788-1 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuating System | DC |
| Application(s) | SIGNAL |
| Package/Case | DIP |
| Coil Current | 11.66mA |
| Coil Power | 150mW |
| Coil Resistance | 1.029kR |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (AC) | 12V |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Current Rating | 2A |
| Contact Material | Gold, Silver |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Voltage Rating (DC) | 220V |
| Depth | 7.2mm |
| ELV | Compliant |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Height | 0.386inch |
| Insertion Loss | 0.02dB |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.571inch |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Number of Contacts | 2 |
| Operate Time | 4ms |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Box |
| Power Consumption | 140mW |
| Radiation Hardening | No |
| Ratings | IP67 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Relay Type | Relay |
| Release Time | 4ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | V23079, AXICOM |
| Switching Current | 2A |
| Termination | Through Hole |
| Throw Configuration | DPDT |
| DC Rated Voltage | 220V |
| Weight | 0.0988oz |
| Width | 7.2mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 1-1393788-1 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
