
General purpose electromechanical relay featuring a 12V DC coil with 360 Ohm resistance and 33.33mA coil current. Offers a 16A contact current rating at 250V AC with silver contacts and a SPST throw configuration. Designed for PCB mounting via through-hole termination, this relay operates within a -40°C to 85°C temperature range and boasts UL and VDE approvals.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 1-1415899-6 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Application(s) | POWER |
| Approvals | UL, VDE |
| Package/Case | DIP |
| Coil Current | 33.33mA |
| Coil Power | 400mW |
| Coil Resistance | 360R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Current Rating | 16A |
| Contact Material | Silver |
| Contact Voltage Rating (AC) | 250V |
| Current Rating | 16A |
| Depth | 12.7mm |
| ELV | Compliant |
| Height | 15.7mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 29mm |
| Max Current Rating | 16A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 400V |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Number of Contacts | 1 |
| Operate Time | 8ms |
| Package Quantity | 20 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Relay Type | General Purpose |
| Release Time | 6ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | RZ, SCHRACK |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SPST |
| Voltage Rating (AC) | 400V |
| DC Rated Voltage | 12V |
| Weight | 10.007382g |
| Width | 12.7mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 1-1415899-6 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
