
Illuminated and Non-Illuminated Pushbutton Switch, Surface Mount, Right Angle orientation. Features a black thermoplastic actuator with a standard type and 0.106-inch length. Rated for 50mA at 12V DC, with a 1,000,000 cycle electrical and mechanical life. Sealed design offers IP67, Waterproof, and Dust Tight ratings. SMD/SMT package with gull wing termination.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 1571300-2 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Color | Black |
| Actuator Length | 0.106inch |
| Actuator Material | Thermoplastic |
| Actuator Type | Standard |
| Package/Case | SMD/SMT |
| Contact Current Rating | 50mA |
| Contact Material | Stainless Steel |
| Contact Plating | Silver |
| Current Rating | 50mA |
| Depth | 8.2mm |
| Electrical Life | 1000000Cycles |
| ELV | Compliant |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Illumination Type | Non-Illuminated, Illuminated |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 9.7mm |
| Max Current Rating | 50mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Voltage Rating (DC) | 12V |
| Mechanical Life | 1000000Cycles |
| Min Operating Temperature | -35°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Positions | 2 |
| Operating Force | 1.27N |
| Orientation | Right Angle |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Loose Piece |
| Radiation Hardening | No |
| Ratings | IP67, Waterproof, Dust Tight |
| RoHS Compliant | Yes |
| Switch Function | Off-Mom |
| Switch Travel | 0.35mm |
| Termination | Gull Wing |
| Throw Configuration | SPST |
| Type | Switch |
| DC Rated Voltage | 12V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 1571300-2 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
