
Illuminated and Non-Illuminated Pushbutton Switch, Surface Mount (SMT) with a soft rubber/silicone actuator, natural in color, and 0.094-inch length. Features a 50mA contact current rating with silver-plated stainless steel contacts, a 12V DC rated voltage, and a mechanical life of 5 million cycles. Operates within a temperature range of -40°C to 85°C with a 160gf operating force. This SPST, Off-Mom switch utilizes gull wing termination and is supplied in tape and reel packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 1571634-2 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Color | Natural |
| Actuator Length | 0.094inch |
| Actuator Material | Rubber, Silicone |
| Actuator Type | Standard |
| Package/Case | SMD/SMT |
| Contact Current Rating | 50mA |
| Contact Material | Stainless Steel |
| Contact Plating | Silver |
| Current Rating | 50mA |
| Depth | 10mm |
| ELV | Compliant |
| Illumination Type | Non-Illuminated, Illuminated |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 6.2mm |
| Max Current Rating | 50mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Mechanical Life | 5000000Cycles |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (DC) | 12V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Force | 160gf |
| Orientation | Straight |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Switch Function | Off-Mom |
| Termination | Gull Wing |
| Throw Configuration | SPST |
| Type | Switch |
| DC Rated Voltage | 12V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 1571634-2 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.