This Flange Mount Power Line Filter from TE Connectivity features a terminal block termination style and a maximum current rating of 12A. It operates within a frequency range of 50 to 60 Hz and has a maximum voltage rating of 480VAC. The filter's dimensions are 140mm in length, 177mm in depth, and 65mm in height. It is designed to operate within a temperature range of -10 to 40C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 1609974-4 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Termination Style | Terminal Block |
| Mounting | Flange Mount |
| Product Length (mm) | 140 |
| Product Depth (mm) | 177 |
| Product Height (mm) | 65 |
| Max Current Rating | 12A |
| Max Voltage Rating | 480VAC |
| Operating Frequency | 50|60Hz |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Operating Temperature | 40°C |
| Cage Code | SRP33 |
| EU RoHS | No |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 1609974-4 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.