
The 10kR Thin Film Resistor has a rectangular construction with a 0603 package and is available in quantities of 1000. It operates within a temperature range of -55°C to 155°C and has a maximum power dissipation of 63mW. The resistor is lead free and RoHS compliant, with a tolerance of 0.1% and a resistance of 10kR.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Construction | Rectangular |
| Depth | 0.8mm |
| Height | 0.022inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.061inch |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 63mW |
| Military Standard | Not |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 10kR |
| Resistor Type | Thin Film |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CPF, Neohm |
| Tolerance | 0.1% |
| Width | 0.031inch |
| RoHS | Compliant |