Electromechanical Relay 28VDC 2.5KOhm 5ADC/2AAC DPDT(20.57x10.414x32.54)mm THT General Purpose Relay
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 1617053-8 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | PC Pin |
| Number of Terminals | 8 |
| Product Length (mm) | 20.57 |
| Product Depth (mm) | 10.414 |
| Product Height (mm) | 32.54 |
| Type | General Purpose Relay |
| Contact Arrangement | DPDT |
| Max Current Rating | 5DC|2ACA |
| DC Coil Voltage | 28V |
| Coil Current | 11.2mA |
| Maximum AC Switching Voltage | 115V |
| Coil Resistance | 2.5KOhm |
| Maximum DC Switching Voltage | 30V |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Cage Code | SRP33 |
| EU RoHS | No |
| HTS Code | 8536410020 |
| Schedule B | 8536410020 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 1617053-8 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.