
This general purpose electromechanical relay has a maximum operating temperature range of -40°C to 85°C and is RoHS compliant. It features a throw configuration of SPST and can handle a maximum current rating of 20A. The relay has a maximum voltage rating of 320V and a coil resistance of 290R. It is designed for through hole mounting.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 1618256-3 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Coil Current | 82.75mA |
| Coil Resistance | 290R |
| Coil Voltage (DC) | 24V |
| Max Current Rating | 20A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (DC) | 320V |
| Mount | Through Hole |
| RoHS Compliant | Yes |
| Throw Configuration | SPST |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 1618256-3 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
