
This SPST electromechanical relay has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. It can handle a maximum current rating of 20A and a maximum voltage rating of 320V DC. The relay coil requires 12V DC and has a resistance of 70R. It can also handle a coil current of 171.43mA. The relay is RoHS compliant and has a throw configuration of SPST.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Coil Current | 171.43mA |
| Coil Resistance | 70R |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Max Current Rating | 20A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (DC) | 320V |
| Mount | Panel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Throw Configuration | SPST |
| RoHS | Compliant |
