TE Connectivity 3613C101K technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 1812 |
| Case Code (Metric) | 4532 |
| Package/Case | 1812 |
| Core Material | Ferrite |
| DC Current | 110mA |
| DC Resistance (DCR) | 8R |
| Depth | 3.2mm |
| Frequency | 796kHz |
| Height | 1mm |
| Inductance | 100uH |
| Inductance Tolerance | 10% |
| Lead/Base Style | SMD/SMT |
| Length | 4.5mm |
| Max Current Rating | 110mA |
| Max DC Current | 110mA |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 40 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Resistor Type | Wirewound |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 8MHz |
| Series | 3613C, Sigma Inductors |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 796kHz |
| Tolerance | 10% |
| Weight | 0.000952oz |
| Width | 3.2mm |