
This thermal circuit breaker is designed for series trip applications and features a push-to-reset actuator. It has a current rating of 3A and a voltage rating of 250V AC. The breaker is panel mountable and has a height of 19.31mm and a length of 38.99mm. It is compliant with RoHS regulations and is available in a bulk packaging quantity of 100.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 5-1393250-5 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Type | Push to Reset |
| Breaker Type | Thermal |
| Circuit Function | SERIES TRIP |
| Color | Black |
| Current Rating | 3A |
| ELV | Non-Compliant |
| Height | 19.31mm |
| Lead Free | Not Applicable |
| Length | 38.99mm |
| Mount | Panel |
| Number of Poles | 1 |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Panel Thickness | 0.105inch |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | W28 |
| Termination | Quick Connect |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| DC Rated Voltage | 32V |
| Width | 19.31mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 5-1393250-5 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.