Power Relay 12VDC 30A SPST-NO(23x15.5x25.4)mm Plug-In Automotive
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Coil Power | 1.2W |
| Coil Resistance | 119R |
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 30A |
| ELV | Compliant |
| Height | 1inch |
| Length | 23mm |
| Mount | Plug-In |
| Relay Type | Relay |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Plug |
| Weight | 16g |
| Width | 15.5mm |
| RoHS | Compliant |