
Molded SMD chip resistor featuring 8.45 kΩ resistance with a 1% tolerance. This thin-film resistor operates within a -55°C to +155°C temperature range and has a maximum power dissipation of 63mW. The 0603 case code component is supplied in tape and reel packaging, with a voltage rating of 50V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TE Connectivity 5-1879337-2 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Package/Case | 0603 |
| ELV | Compliant |
| Height | 0.022inch |
| Length | 0.061inch |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 63mW |
| Number of Resistors | 1 |
| Number of Terminations | 2 |
| Operating Supply Voltage | 50V |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resistance | 8.45kR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CPF, Neohm |
| Termination | Solder |
| Tolerance | 1% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 60V |
| Weight | 2.012816mg |
| Width | 0.031inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TE Connectivity 5-1879337-2 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.