The CRGH2512J910R is a surface mount thick film power resistor from TE Connectivity. It has a voltage rating of 250V and a resistance of 910 ohms with a tolerance of 5%. The resistor has a maximum power dissipation of 2W and operates over a temperature range of -55°C to 155°C. It is packaged in a 2512 case and is available in tape and reel packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
TE Connectivity CRGH2512J910R technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 2512 |
| Case Code (Metric) | 6432 |
| Package/Case | 2512 |
| ELV | Compliant |
| Height | 0.55mm |
| Length | 6.35mm |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 2W |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Resistors | 1 |
| Number of Terminations | 2 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 910R |
| Resistor Type | Thick Film, Power resistor |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CRGH, Neohm |
| Termination | Solder |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 250V |
| Width | 3.2mm |