The M5166-000002-10KPG pressure sensor is a gage device with an operating pressure range of 0 to 10,000 psi. It has an accuracy of ±0.25% and a maximum overload pressure of 20,000 psi. The sensor operates within a temperature range of -40 to 125 degrees Celsius and is supplied with a voltage between 8 and 30 volts. The device is available in a 1/4-19 BSPP port size and features Hirschmann electrical termination. It can measure pressure in both gas and liquid media.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
TE Connectivity M5166-000002-10KPG technical specifications.
| Operating Pressure Range | 0psi to 10000psi |
| Device Pressure Type | Gage |
| Maximum Overload Pressure | 20000psi |
| Accuracy | ±0.25% |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Operating Supply Voltage | 30V |
| Min Operating Supply Voltage | 8V |
| Port Size | 1/4-19 BSPP |
| Electrical Termination | Hirschmann |
| Media | Gas|Liquid |
| Output Voltage | 0 to 5V |
| Typical Operating Supply Voltage | 9|12|15|18|24V |