The M5166-000005-10KPG pressure transducer from TE Connectivity is a gage pressure sensor with an operating range of 0 to 10,000 psi. It features a maximum overload pressure of 20,000 psi and an accuracy of ±0.25. The device operates within a temperature range of -40 to 125°C and has a typical operating supply voltage of 9, 12, 15, 18, or 24 volts. The transducer has a 1/4-18 NPT port size and is terminated with Hirschmann electrical connections.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
TE Connectivity M5166-000005-10KPG technical specifications.
| Operating Pressure Range | 0psi to 10000psi |
| Device Pressure Type | Gage |
| Maximum Overload Pressure | 20000psi |
| Accuracy | ±0.25% |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Operating Supply Voltage | 30V |
| Min Operating Supply Voltage | 8V |
| Port Size | 1/4-18 NPT |
| Electrical Termination | Hirschmann |
| Media | Gas|Liquid |
| Output Voltage | 0 to 5V |
| Typical Operating Supply Voltage | 9|12|15|18|24V |