The M5166-00000P-200PG pressure sensor from TE Connectivity is a gage device with an operating pressure range of 0 to 200psi. It features an accuracy of ±0.25% and an operating temperature range of -40 to 125°C. The sensor has a maximum overload pressure of 400psi and is designed for use with electrical termination of Hirschmann type. It is available in a 4-pin package and is suitable for use in industrial applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
TE Connectivity M5166-00000P-200PG technical specifications.
| Operating Pressure Range | 0psi to 200psi |
| Device Pressure Type | Gage |
| Maximum Overload Pressure | 400psi |
| Accuracy | ±0.25% |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Operating Supply Voltage | 30V |
| Min Operating Supply Voltage | 8V |
| Port Type | Female |
| Port Size | 7/16-20 UNF |
| Electrical Termination | Hirschmann |
| Media | Gas|Liquid |
| Output Voltage | 0 to 5V |
| Typical Operating Supply Voltage | 9|12|15|18|24V |