The M5166-00000Q-100BG pressure sensor from TE Connectivity is a gage pressure sensor with an operating pressure range of 0 to 100bar. It features an accuracy of ±0.25% and operates within a temperature range of -40 to 125°C. The device has a maximum overload pressure of 200bar and is available with a 4-pin electrical termination. The sensor is suitable for use in gas and liquid media and is designed for industrial applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
TE Connectivity M5166-00000Q-100BG technical specifications.
| Operating Pressure Range | 0bar to 100bar |
| Device Pressure Type | Gage |
| Maximum Overload Pressure | 200bar |
| Accuracy | ±0.25% |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Operating Supply Voltage | 30V |
| Min Operating Supply Voltage | 8V |
| Port Size | M10x1 |
| Electrical Termination | Hirschmann |
| Media | Gas|Liquid |
| Output Voltage | 0 to 5V |
| Typical Operating Supply Voltage | 9|12|15|18|24V |