The M5166-00000Q-200PG is a gage pressure sensor with a maximum operating pressure of 200psi and a maximum overload pressure of 400psi. It has a minimum operating temperature of -40°C and a maximum operating temperature of 125°C. The sensor has a typical operating supply voltage of 9, 12, 15, 18, or 24 volts and an output voltage range of 0 to 5 volts. It is designed for use in industrial applications and is available in a 4-pin package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
TE Connectivity M5166-00000Q-200PG technical specifications.
| Operating Pressure Range | 0psi to 200psi |
| Device Pressure Type | Gage |
| Maximum Overload Pressure | 400psi |
| Accuracy | ±0.25% |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Operating Supply Voltage | 30V |
| Min Operating Supply Voltage | 8V |
| Port Size | M10x1 |
| Electrical Termination | Hirschmann |
| Media | Gas|Liquid |
| Output Voltage | 0 to 5V |
| Typical Operating Supply Voltage | 9|12|15|18|24V |