The M5166-00000S-500PG pressure sensor from TE Connectivity is a gage pressure sensor with a maximum operating pressure of 500psi and an accuracy of ±0.25%. It has a minimum operating temperature of -40°C and a maximum operating temperature of 125°C. The sensor is available with typical operating supply voltages of 9, 12, 15, 18, or 24V. It has a 4-pin electrical termination and is designed for use with M12x1.5 ports, suitable for gas or liquid media.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
TE Connectivity M5166-00000S-500PG technical specifications.
| Operating Pressure Range | 0psi to 500psi |
| Device Pressure Type | Gage |
| Maximum Overload Pressure | 1000psi |
| Accuracy | ±0.25% |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Operating Supply Voltage | 30V |
| Min Operating Supply Voltage | 8V |
| Port Size | M12x1.5 |
| Electrical Termination | Hirschmann |
| Media | Gas|Liquid |
| Output Voltage | 0 to 5V |
| Typical Operating Supply Voltage | 9|12|15|18|24V |