The M5166-00000U-200BG pressure sensor from TE Connectivity measures pressure in the range of 0 to 200bar with an accuracy of ±0.25. It operates within a temperature range of -40 to 125 degrees Celsius and can withstand a maximum overload pressure of 400bar. The device is designed for use with gage pressure and features a 4-pin Hirschmann electrical termination. It is suitable for use in industrial applications and can be connected to a variety of supply voltages between 8 and 30 volts.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
TE Connectivity M5166-00000U-200BG technical specifications.
| Operating Pressure Range | 0bar to 200bar |
| Device Pressure Type | Gage |
| Maximum Overload Pressure | 400bar |
| Accuracy | ±0.25% |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Operating Supply Voltage | 30V |
| Min Operating Supply Voltage | 8V |
| Port Size | G 1/4 |
| Electrical Termination | Hirschmann |
| Media | Gas|Liquid |
| Output Voltage | 0 to 5V |
| Typical Operating Supply Voltage | 9|12|15|18|24V |