TE Connectivity MGDS5-00011 technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Current Rating | 730mA |
| DC Resistance (DCR) | 1.08R |
| Depth | 15.25mm |
| Height | 0.3inch |
| Height - Seated (Max) | 0.3inch |
| Inductance | 470uH |
| Length | 0.73inch |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Saturation Current | 1.1A |
| Series | MGDS5 |
| Shielding | Shielded |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 0.6inch |