TE Connectivity RT314005F technical specifications.
| Package/Case | DIP |
| Coil Current | 80mA |
| Coil Power | 500mW |
| Coil Resistance | 62R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 5V |
| Contact Current Rating | 16A |
| Contact Material | Silver |
| Contact Voltage Rating (AC) | 250V |
| Depth | 12.7mm |
| Dropout Voltage | 500mV |
| ELV | Compliant |
| Height | 15.7mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 29mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 400V |
| Mount | Through Hole |
| Operate Time | 8ms |
| Packaging | Carton |
| Relay Type | General Purpose |
| Release Time | 6ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | RT1 |
| Termination | Plug |
| Throw Configuration | SPDT |
| Weight | 0.494oz |
| Width | 12.7mm |