The TE Connectivity RUEF135-1 is a 2-electrode PolySwitch device with a current rating of 1.35A and a maximum operating temperature of 85°C. It is compliant with ELV standards and has a resistance of 130mR. The device has a time to trip of 7.3 seconds and a trip current of 2.7A. It is available in bulk packaging with 2000 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
TE Connectivity RUEF135-1 technical specifications.
| Package/Case | Radial |
| Current Rating | 1.35A |
| ELV | Compliant |
| Hold Current | 1.35A |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Current Rating | 100A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Operating Supply Voltage | 30V |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Bulk |
| Resistance | 130mR |
| RoHS Compliant | No |
| Series | PolySwitch® |
| Termination | Radial |
| Time to Trip | 7.3s |
| Trip Current | 2.7A |