TE Connectivity RUEF135-2 technical specifications.
| Approvals | UL, CSA, TUV |
| Package/Case | Radial |
| ELV | Compliant |
| Hold Current | 1.35A |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Current Rating | 100A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Operating Supply Voltage | 30V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 800mW |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PolySwitch® |
| Time to Trip | 7.3s |
| Trip Current | 2.7A |
| DC Rated Voltage | 30V |
| Working Voltage | 30V |