The TE Connectivity RUEF135S is a 30V overvoltage protection device with a maximum current rating of 100A. It operates within a temperature range of -40°C to 85°C and is compliant with ELV and RoHS regulations. The device is packaged in a radial format and is available in quantities of 2000. It has a time to trip of 7.3 seconds and a trip current of 2.7A.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
TE Connectivity RUEF135S technical specifications.
| Package/Case | Radial |
| ELV | Compliant |
| Hold Current | 1.35A |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Current Rating | 100A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Operating Supply Voltage | 30V |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PolySwitch |
| Time to Trip | 7.3s |
| Trip Current | 2.7A |
| DC Rated Voltage | 30V |
| Working Voltage | 30V |