TE Connectivity SMF5910RJT technical specifications.
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Style | J-Lead |
| Package Type | SMD |
| Product Length (mm) | 17 |
| Product Depth (mm) | 7.3 |
| Product Height (mm) | 6.8 |
| Number of Terminals | 2 |
| Resistance Value | 910Ohm |
| Tolerance | 5% |
| Negative Resistance Tolerance | -5% |
| Positive Resistance Tolerance | 5% |
| Technology | Metal Film |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Current Sensing | No |
| Fail Safe Fusible Resistor | No |
| Anti-Surge | No |
| Package Shape | Rectangular |
| Max Voltage Rating | 500V |