TE Connectivity V23079A2001B301 technical specifications.
| Actuating System | DC |
| Package/Case | DIP |
| Coil Current | 28.09mA |
| Coil Power | 200mW |
| Coil Resistance | 178R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (AC) | 5V |
| Coil Voltage (DC) | 5V |
| Contact Current Rating | 500mA |
| Contact Material | Ruthenium |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Voltage Rating (DC) | 220V |
| Depth | 7.2mm |
| ELV | Compliant |
| Height | 9.5mm |
| Insertion Loss | -0.27dB |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 14.6mm |
| Life (Hours) | 50000000Hour |
| Max Current Rating | 2A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 220V |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Operate Time | 4ms |
| Packaging | Box |
| Power Consumption | 140mW |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Relay Type | Relay |
| Release Time | 4ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | V23079, AXICOM |
| Termination | PCB |
| Throw Configuration | DPDT |
| Weight | 0.0988oz |
| Width | 7.2mm |