TE Connectivity W28-XT1A-15 technical specifications.
| Actuator Type | Push to Reset |
| Approvals | UL |
| Breaker Type | Thermal |
| Circuit Function | SERIES TRIP |
| Color | Black |
| Current Rating | 15A |
| ELV | Non-Compliant |
| Height | 19.31mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 38.99mm |
| Mount | Panel |
| Number of Poles | 1 |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Panel Thickness | 0.105inch |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | No |
| Series | W28 |
| Termination | Quick Connect |
| Voltage Rating | 250V |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| DC Rated Voltage | 32V |
| Weight | 0.35274oz |
| Width | 19.31mm |