Texas Instruments ADS850Y/250 technical specifications.
| Package/Case | TQFP |
| Conversion Rate | 10000KS/s |
| Integral Nonlinearity (INL) | 5LSB |
| Interface | Parallel |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 275mW |
| Max Supply Voltage (DC) | 5.3V |
| Min Supply Voltage (DC) | 2.7V |
| Max Supply Voltage | 5.3V |
| Min Supply Voltage | 4.7V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Number of Bits | 14 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Converters | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Unipolar |
| Power Consumption | 250mW |
| Power Dissipation | 275mW |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resolution | 14b |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sampling Rate | 10MS/s |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 76dB |
| Spurious-free dynamic range (SFDR) | 85dB |
| Supply Current | 53mA |