Texas Instruments AMC1100DUB technical specifications.
| -3db Bandwidth | 100kHz |
| Amplifier Type | ISOLATION |
| Bandwidth | 100kHz |
| Package/Case | SOP |
| Common Mode Rejection Ratio | 108dB |
| Contact Plating | Gold |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Height | 3.35mm |
| Input Offset Voltage (Vos) | 200uV |
| Isolation Voltage | 4.25kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 9.55mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 5.4mA |
| Output Current per Channel | 20mA |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Consumption | 82.5mW |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Weight | 0.030018oz |
| Width | 6.67mm |