Texas Instruments AMC1100DUBR technical specifications.
| -3db Bandwidth | 100kHz |
| Amplifier Type | ISOLATION |
| Bandwidth | 60kHz |
| Package/Case | SOP |
| Common Mode Rejection Ratio | 95dB |
| Contact Plating | Gold |
| Input Offset Voltage (Vos) | 200uV |
| Isolation Voltage | 4.25kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 5.4mA |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Output Current per Channel | 20mA |
| Package Quantity | 350 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Consumption | 82.5mW |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 8mA |