Texas Instruments AMC1200STDUBRQ1 technical specifications.
| -3db Bandwidth | 100kHz |
| Amplifier Type | ISOLATION |
| Bandwidth | 100kHz |
| Package/Case | SOP |
| Common Mode Rejection Ratio | 95dB |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Input Offset Voltage (Vos) | 200uV |
| Isolation Voltage | 4kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Dual Supply Voltage | 5.5V |
| Max Input Voltage | 250mV |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 44mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 5.4mA |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Output Current | 20mA |
| Output Current per Channel | 20mA |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Consumption | 82.5mW |
| Power Dissipation | 44mW |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 61dB |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 5.4mA |