Texas Instruments BQ51003YFPT technical specifications.
| Contact Plating | Copper, Tin, Silver |
| Lead Free | Lead Free |
| Logic Function | Receiver |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 10V |
| Min Supply Voltage | 4V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Current | 500mA |
| Output Current | 500mA |
| Output Voltage | 5V |