Texas Instruments CD74AC240MG4 technical specifications.
| Package/Case | SOIC |
| Height | 2.35mm |
| High Level Output Current | -24mA |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 12.8mm |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 24mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 1.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Output Type | 3-STATE |
| Package Quantity | 25 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 6.5ns |
| Quiescent Current | 8uA |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 74AC |
| Technology | CMOS |
| Turn-On Delay Time | 82ns |
| Width | 7.52mm |