Texas Instruments CD74ACT240EE4 technical specifications.
| Package/Case | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| High Level Output Current | -24mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 24mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5V |