Texas Instruments CD74ACT240M96G4 technical specifications.
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 24mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5V |