The CD74HC03M96 is a 14-pin dual NAND gate logic IC from Texas Instruments, operating within a temperature range of -55°C to 125°C. It features a supply voltage of 4.5-6V and a power supply current of up to 0.04mA. The IC has a propagation delay of 150ns and a load capacitance of 50pF. It is available in a SOP14 package with a width of 3.9mm and a length of 8.65mm.