Texas Instruments DM355SCZCEA216 technical specifications.
| Package/Case | LFBGA |
| Frequency | 216MHz |
| Interface | I2C, SPI, USB, UART |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 1.365V |
| Min Supply Voltage | 1.235V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 1.3V |