The DM355SZCEA216 is a 216MHz ARM DSP from Texas Instruments, featuring a 16-bit data bus width and 1 core. It operates within a temperature range of -40°C to 100°C and is supplied with a voltage between 1.235V and 1.365V. This device is lead-free and RoHS compliant, packaged in a tray with 160 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Texas Instruments DM355SZCEA216 technical specifications.
| Package/Case | LFBGA |
| Core Architecture | ARM |
| Data Bus Width | 16b |
| Frequency | 216MHz |
| Interface | SPI, USB, UART, I2C |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 216MHz |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 1.365V |
| Min Supply Voltage | 1.235V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Cores | 1 |
| Number of I/Os | 104 |
| Number of UART Channels | 3 |
| Operating Supply Voltage | 1.3V |