The LM2937IMP-15 is a surface mount linear voltage regulator with a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has an output current of 500mA and an output voltage of 15V with an accuracy of 5%. The device is packaged in a SOT-223 package and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Texas Instruments LM2937IMP-15 technical specifications.
| Package/Case | SOT-223 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Output Current | 500mA |
| Output Voltage | 15V |
| Output Voltage Accuracy | 5% |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 10mA |