Texas Instruments LM2940SX-10/NOPB technical specifications.
| Package/Case | TO-263-4 |
| Dropout Voltage | 500mV |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Input Voltage | 26V |
| Min Input Voltage | 11.5V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 1A |
| Output Voltage | 10V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 15mA |