Texas Instruments LM78L15ACZ/NOPB technical specifications.
| Accuracy | 5% |
| Package/Case | TO-92 |
| Dropout Voltage | 1.6V |
| Height | 5.2mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 5.2mm |
| Max Input Voltage | 35V |
| Min Input Voltage | 16.7V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 100mA |
| Max Output Voltage | 15V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 100mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 15V |
| Output Voltage Accuracy | 5% |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Positive |
| Power Dissipation | 750mW |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 51dB |
| Quiescent Current | 3mA |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Tolerance | 5% |
| Width | 4.19mm |