Texas Instruments LM79M12CT/NOPB technical specifications.
| Accuracy | 4% |
| Package/Case | TO-220 |
| Current Rating | 500mA |
| Dropout Voltage | 1.1V |
| Height | 4.7mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 15.49mm |
| Max Input Voltage | -35V |
| Min Input Voltage | -19V |
| Max Output Current | 500mA |
| Mount | Surface Mount, Through Hole |
| Nominal Output Voltage | 12V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 500mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | -12V |
| Package Quantity | 45 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Negative |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 70dB |
| Quiescent Current | 3mA |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LM79M12 |
| Width | 15.49mm |