Texas Instruments LMZ12002TZE-ADJ/NOPB technical specifications.
| Depth | 9.85mm |
| Efficiency | 92% |
| Features | UVLO |
| Height | 4.57mm |
| Isolation | Non-Isolated |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 10.16mm |
| Max Input Voltage | 20V |
| Min Input Voltage | 4.5V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 2A |
| Max Output Voltage | 6V |
| Min Output Voltage | 800mV |
| Max Power Dissipation | 12W |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 2A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 6V |
| Package Quantity | 45 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Quiescent Current | 1mA |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SIMPLE SWITCHER® |
| Voltage - Output 1 | 6V |
| Width | 0.54inch |