Texas Instruments LP2985-10DBVT technical specifications.
| Accuracy | 1.5% |
| Package/Case | SOT-23-5 |
| Dropout Voltage | 280mV |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 16V |
| Min Input Voltage | 2.2V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 150mA |
| Min Output Voltage | 10V |
| Max Supply Current | 2.5mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 150mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 10V |