The LP2985-18DBVRG4 is a 1.8V fixed linear voltage regulator with an accuracy of 1.5%. It is packaged in a SOT-23-5 package and has a maximum output current of 150mA. The device operates over a temperature range of -40°C to 125°C and is RoHS compliant. It has a dropout voltage of 280mV and an input bias current of 850uA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Texas Instruments LP2985-18DBVRG4 technical specifications.
| Accuracy | 1.5% |
| Package/Case | SOT-23-5 |
| Dropout Voltage | 280mV |
| Input Bias Current | 850uA |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 16V |
| Min Input Voltage | 2.2V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 150mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 150mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 1.8V |