The LP2985-29DBVRG4 is a linear voltage regulator with an output voltage of 2.9V and a maximum output current of 150mA. It operates over a temperature range of -40°C to 125°C and is packaged in a SOT-23-5 package. The device has a dropout voltage of 280mV and an input bias current of 850uA. It is RoHS compliant and available in tape and reel packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Texas Instruments LP2985-29DBVRG4 technical specifications.
| Accuracy | 1.5% |
| Package/Case | SOT-23-5 |
| Dropout Voltage | 280mV |
| Input Bias Current | 850uA |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Input Voltage | 16V |
| Min Input Voltage | 2.2V |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 150mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 150mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.9V |
| Output Voltage Accuracy | 1.5% |